Suomenlinnan talvielämys – yövyimme hostellissa!

Julkaistu:

12.12.2023
| Kirjoittanut:

Suomenlinnan lumimaisemiin! Voiko paljon kätevämmälle perhelomalle tai lemmenlomalle lähteä? Voit itse valita. 😊

Vaaleanpunainen Rantakasarmi on useimmille saareen saapuville ensi kosketus merilinnoitukseen. Rakennuksesta löytyy Suomenlinnan vierailijakeskus, Ravintola Suomenlinnan Panimo, Viaporin Deli & Cafe, HAA Galleria sekä yleisövessat. Kuva: KivaaTekemista.fi

Kirjoitimme vuosi sitten syksyllä, ennen lumen tuloa, ensi kertaa Hostel Suomenlinnasta, joka on punatiilinen rakennus heti Rantakasarmin takana oikealla.

115-vuotias talo on toiminut vuosikymmenten saatossa niin kansakouluna, sotilaskotina kuin upseerikerhona. Uusi tarina hostellina sai alkunsa vuonna 2000, jolloin Suomenlinnan hoitokunta otti yhteyttä Suomen leirikouluyhdistyksen Juha Kuroseen, joka on yhä eläkkeellä ollessaan mukana hostellin toiminnassa.

Hostel Suomenlinna on paitsi viihtyisä ja kunnostettu majatalo myös vastuullinen matkailutoimija. Tämä näkyy niin pesuaineissa, elintarvikkeissa, lajittelussa kuin ystävällisyydessä sukupuolivähemmistöjä kohtaan. 🌈 Hostelli sai syksyllä 2022 Sustainable Travel Finland -merkin.

Juttu jatkuu mainoksen jälkeen.

🔹🔹

TARJOUS KivaaTekemista.fi -lukijoille ja seuraajille 🏩

Miniloma Hostel Suomenlinnassa alk. 2 hlöä aamiaisineen 2 vrk 176 €. Varaukset ja tiedustelut: hostel@suokki.fi. Mainitse viestissä "Kivaa tekemistä / talvitarjous". Lisätietoa
Miniloma Hostel Suomenlinnassa alk. 2 hlöä aamiaisineen 2 vrk 176 €. Varaukset ja tiedustelut: hostel@suokki.fi. Mainitse viestissä ”Kivaa tekemistä / talvitarjous”. Lisää tarjouksesta

🔹🔹

Suokin reissun voi aloittaa vaikka Tikkurilan juna-asemalta. 🚆 Matkalla voi ihailla Stockan jouluikkunaa ja kotvan kuluttua oletkin jo Kauppatorilla. Pian lautan ikkunasta häämöttää Suokki! Kuvat: KivaaTekemista.fi

Saariston ja Suomenlinnan merilinnoituksen kokeminen talvikaudella on tyystin erilainen kokemus kuin kesällä. Moni kiintoisa käyntikohde ja ravintola on avoinna ympäri vuoden, toki vaihtelevin aukioloajoin. Aukiolot selviävät mainiosti Suomenlinnan kotisivuilta.

Hostellin toiminnanjohtaja, emäntä niin kuin hän itse sanoo, Petra Miessmer kertoo, että Suomenlinnassa yhdistyy kolme näkökulmaa matkailijalle: kaupunginosa ja ihmiset, suojeltu maailmanperintökohde ja jännittävä seikkailukohde.

Me ollaan talvella kuin rauhallinen kylä ilman turistimassoja. Suomenlinna sopii kaiken ikäisille ja meillä on koettavaa museoista tapahtumiin. Lapset ovat kiinnostuneita linnoituksen tunneleista. Täällä on hyviä ravintoloita ja ihania kahviloita. Talvella voi aistia meren voiman ja mahtavuuden. 💜

Joulutunnelmaa rauhallisen aamiaismusiikin kera. 🌟 Petra kertoo, että talvikaudella Hostel Suomenlinnassa majoittuu ulkomaisia turisteja ja monia lähiseudun asiakkaita, jotka tulevat uudestaan ja uudestaan. Joulun aikaan hostellissa yöpyy myös suomenlinnalaisten sukulaisia. Kuva: KivaaTekemista.fi

Suokki tarjoaa museo- ja ravintolaelämyksiä

Suomenlinna on koti noin 800 asukkaalle ja varmasti Helsingin erottuvin kaupunginosa. HSL:n edullinen lautta kuljettaa niin kaupunkilaisia kuin matkailijoita Kauppatorin ja Suomenlinnan väliä aamuvarhaisesta yömyöhään vuoden jokaisena päivänä.

Minusta Suomenlinna on kiintoisa perhelomakohde, koska se on kätevän matkan päässä ja julkisilla saavutettavissa, mutta silti aitoa saaristoa. Linnoituksen suojaksi 1700-luvulla rakennetuilla Kustaanmiekan valleilla voi aistia kaikki vuodenajat. Avarat näkymät sekä meren, jään ja tuulen vuoropuhelu tekevät vaikutuksen.

Otsalamppu, riittävä vaatetus ja talvikengät kannattaa ottaa matkaan ja pukea päälle!

Monet hyvätasoiset ravintolat ovat avoinna yleisölle myös talvikaudella. Vasemmalla ylhäällä Bastion Bistro; oikealla ylh. ja vas. alh. Suomenlinnan Panimo, jossa ruokailimme; oik. alh. Susisaaren puolella sijaitseva Adlerfelt. 😋 Kuvat: KivaaTekemista.fi

Tutustuin ensi kertaa Bastion Bistroon, jota ravintolapäällikkö Tarja Ihantola esitteli. Keltainen vanha puurakennus sijaitsee lähellä hostellia ylärinteessä. Ravintola tarjoaa kotiruokalounaan arkisin kello 11-15, À la Carte -listan iltaan saakka sekä saunan ja juhlatilat erikseen varattaessa.

Suomenlinnan kotisivujen aukiolo- ja tapahtumakalenteri on näppärä apuväline vierailua ja staycationia suunnitellessa. 🧳 Palvelujen aukiolot näkee haluttuna päivänä; esimerkiksi perjantaina 15.12. ovat museoista avoinna Sotamuseo ja Suomenlinna-museo, ravintoloista Viaporin Deli & Cafe, Adlerfelt ja Bastion Bistro sekä kahviloista Cafe Silo, Suomenlinnakeskuksen kahvila ja Café Vanille.

Kuvataiteen ystävälle niin HIAP Galleria Augusta kuin Rantakasarmin HAA Galleria tarjoavat nähtävää ja koettavaa. Linna Bar lähellä Sotamuseota on avoinna illansuusta yömyöhään.

Kohteiden sijainnit voi tarkistaa kätevästi Suomenlinnan digioppaasta. 📲


Osa Suomenlinnan kohteista on perinteisiä kesäkohteita, mutta jotkut niistäkin avaavat ovensa joulun aikaan. Yksi vierailun arvoinen on Suomenlinnan Lelumuseo, jonka yhteydessä toimii teehuone-kahvila Café Samovarbar.

Suomenlinnan Lelumuseo on ainutlaatuinen kokoelma leluja 1830-luvulta 1980-luvulle. 🪆 Kuva: KivaaTekemista.fi, kesä 2023

Vierailin lelumuseossa sukulaisten kanssa kesällä. Yllätyin laajasta, useita huoneita kattavasta yksityisestä kokoelmasta eri aikakausien leluineen. Myös rakennus on kaunis. Kohde sijaitsee muutaman mutkan takana pääsaarella eli Iso Mustasaaressa, hyvien opaskylttien kera.

Lelumuseo on avoinna 25.11.-17.12. viikonloppuisin ja 26.12.-7.1.2024 päivittäin kello 11-16.

Majakanvartijan reitti kannattaa kokea

Olemme kertoneet sosiaalisessa mediassa ja sivustollamme Majakanvartijan reitistä. Nyt saimme kokea reitin ja upeat käsintehdyt nuket puvustuksineen itse. 🧵

Elämys oli valloittava lapsista aikuisiin.

Majakanvartijan reitin voi kulkea omatoimisesti, mutta se voidaan järjestää myös tilauksesta oppaan kera, Majakanvartija Svanten johdolla! Piirroskuvan on suunnitellut Hanna Siira. 🧭 Kuvat: KivaaTekemista.fi

Mistä oikein on kyse?

Ehrensvärd-seuran Sanna Pietilä kertoo puhelimessa, että Majakanvartijan reitti on esillä nyt toista talvea, 24.11.2023-31.1.2024. Rantakasarmin vierailijakeskuksesta (joka päivä 10-16) on saatavilla maksuton piirroskartta, joka johdattaa etsijänsä majakanvartija Svanten ja ystäviensä jäljille.

Valaistujen ikkunojen takana oleva näkymä entisajan miljöineen, nukkeineen ja niiden puvustuksineen on Sannan käsialaa. Elämys kertoo 1700-luvun ammateista saarella ja se on ulkoreittinä avoinna vuorokauden ympäri.

Suomenlinnan hoitokunta toivoi uutta reittiä vanhan tonttureitin tilalle. Uusi elämys on toteutettu yhteistyössä Ehrensvärd-seuran ja hoitokunnan kanssa. Tekstit on suunnitellut Jani Tihinen. – Sanna Pietilä

Rastien etsiminen ja tehtävien ratkominen ottaa puolisen tuntia tai vähän yli. Kaksi kauimmaista rastia sijaitsevat Susisaaren puolella, jonne pääsee Suomenlinnakeskuksen vieressä olevaa siltaa pitkin.

Hostelli on tunnelmallinen ja viihtyisä

Minusta oli mukava palata hostelliin, jossa yövyin viimeksi vuosi sitten, silloin yläkerrassa. Nyt majoituimme lasten kanssa isommassa huoneessa alakerrassa. Lisää huoneista

Punatiilinen rakennus vasemmalla etualalla on Hostel Suomenlinna. Se on juuri sopiva majoituskohde saarelle, joka on suojeltu Unescon maailmanperintökohde. 🏰 Kuva: KivaaTekemista.fi

Hostel Suomenlinna on viihtyisä ja lämminhenkinen saaristohostelli lähellä kaupunkia. Suihku- ja wc-tilat sekä yhteiskeittiö ja oleskelutilat ovat siistit ja kauniisti sisustetut.

Ulko-ovi aukeaa koodilla ja huoneen avaimet löytyivät kirjekuoresta postilaatikosta. Vastaanotto palvelee ma-la klo 8-15.30, su ja arkipyhät 8-14. Yhteistiloista löytyy niin tv, kirjoja, nettiyhteys kuin laaja pelivalikoima. 🎲 Kuvat: KivaaTekemista.fi

Hostelli tarjoaa asiakkailleen Reilun kaupan kahvin ja luomuteen vapaaseen käyttöön, samoin kotimaiset shampoot ja saippuat Heinävedeltä. 🫧 Yläkerran asiakaskeittiössä onnistuu omatoiminen ruuanvalmistus näppärästi. Me nautimme iltapalan yläkerrassa, jossa astiat oli kätevä tiskata käytön jälkeen.

Ai niin, jos jotain on päässyt unohtumaan, niin kivenheiton päässä majapaikasta sijaitsee Suomenlinnan K-Market. Se on takuuvarma lasten suosikki! 🏪

Hostel Suomenlinna tarjoaa yläkerrassa kodikkaan yhteistilan omatoimiseen ruokailuun ja oleskeluun. Alakerran yhteis- ja aamiaistila on isompi. Kuva: KivaaTekemista.fi

Petra kertoo, että kevään ja syksyn leirikoulusesongeissa yläkerta rauhoitetaan matkailijoiden ja osan leirikoulun aikuisista käyttöön. Talvella hostellissa on vähemmän ryhmiä, joten kohde on rauhallinen kuten koko saari konsanaan.

Hostel Suomenlinna tarjoaa aamiaisen alakerran salissa vuoden jokaisena päivänä matkailijatilanteesta riippuen. Monipuolinen aamiainen sisältää niin kahvia, teetä, tuoremehua, mysliä, muroja, annospuuroja, jugurttia, leipää, leivänpäälliset kuten leikkeleitä ja herkullista savujuustoa, maapähkinä- ja suklaavoita sekä hedelmiä.

Matkailija voi halutessaan valmistaa aamiaisen ja muita ateerioita myös itse yläkerran keittiössä.

Hostel Suomenlinnan aamiainen. 🍽 Elina Kokko opiskelee sosiaalipsykologiaa Helsingin yliopistossa ja on työskennellyt Hostel Suomenlinnassa vuodesta 2014, nykyään keikkaluonteisesti. Kuva: KivaaTekemista.fi

Kaukolämpöverkkoon kuuluva hostelli tarjoaa lämpöä myös talvipakkasilla. Paksut verhot kannattaa vetää ikkunan eteen ja ryömiä hostellin puhtaisiin lämpimiin Muumi-lakanoihin niin kuin me teimme. 🛌

Hostel Suomenlinna kehittää toimintaansa jatkuvasti ja huolehtii asiakkaiden viihtymisestä päivästä toiseen. Petra kertoo uudesta digitaalisesta majoituskortista ja tulossa olevasta varausjärjestelmän uudistuksesta.

Tänä vuonna on uusittu alakerran patjat ja yhteistilan iso 65 tuuman näyttö / tv-screen. Yläkerran patjat uusittiin ennen koronaa. Petauspatjat pestään säännöllisesti.

On todella rentouttavaa, kun vuodevaateet ja pyyhkeet ovat huoneessa valmiina ja reissun lopuksi ei tarvitse alkaa itse siivota tiloja kuten mökkireissuilla. Riittää kun pakkaa repun, palauttaa avaimet ja suuntaa parin sadan metrin päässä odottavaan lauttaan ihailemaan merimaisemia

Lomaelämyksemme Suomenlinnassa oli onnistunut. Vierailimme myös Suomenlinnakeskuksessa ja sen Suomenlinna-museossa, josta löytyy Linnoitustonttu Kaarle ja pikku tontut -rastirata lapsille sekä katsomisen arvoinen videoesitys merilinnoituksen historiasta värikkäine ja kipeinekin vaiheineen.

🔹🔹

YHTEYSTIEDOT

HOSTEL SUOMENLINNA (kotisivut ja varausFBIG)
Suomenlinna C 9 (Rantakasarmin takana oikealla)
00190 Helsinki

TARJOUS KivaaTekemista.fi -lukijoille ja seuraajille 🏩

Miniloma Hostel Suomenlinnassa alk. 2 hlöä aamiaisineen 2 vrk 176 €. Varaukset ja tiedustelut: hostel@suokki.fi. Mainitse viestissä "Kivaa tekemistä / talvitarjous". Lisätietoa
Miniloma Hostel Suomenlinnassa alk. 2 hlöä aamiaisineen 2 vrk 176 €. Varaukset ja tiedustelut: hostel@suokki.fi. Mainitse viestissä ”Kivaa tekemistä / talvitarjous”. Lisätietoa
  • Vastaanotto palvelee ma-la 8-15.30, su ja arkipyhät 8-14.
  • Puh. +358 9 684 7471
  • Sähköposti: hostel(a)suokki.fi
  • Lauttayhteys: Suomenlinnan Liikenne Oy / HSL

🔹🔹

Hostel Suomenlinna on KivaaTekekemistä.fi / LikeFinland.com -palvelun Tähtikohde ja media-asiakas. (kaupallinen yhteistyö)

Jos haluat Tähtikohteeksi ja/tai että kerromme sinun kohteesi tarinan, otathan yhteyttä, p. 0400 468 174 tai henri(a)kivaatekemista.fi. Olemme saaneet hyvää palautetta asiakkailtamme onnistuneista kampanjoista, joita teemme ympäri vuoden. Lue lisää

KivaaTekemistä.fi / LikeFinland.com on koko Suomen kattava vapaa-ajan media ja hakupalvelu kivalle tekemiselle. Tykkää meistä Facebookissa tai seuraa Instagramissa.