Time: 0.0019 Seconds\n

Mielensäpahoittaja ja poika, Tampere

Viikinsaaren kesäteatteri

Mielensäpahoittaja ja poika, Tampere
Kohteen nimi: Mielensäpahoittaja ja poika, Tampere
Osoite: Viikinsaari, 33200 Tampere
Tapahtuma-aika:
12.06.2026 - 14.06.2026

Katso kartta isompana

Esittely:

Esko Roine ja Aimo Räsänen:
MIELENSÄPAHOITTAJA JA POIKA
Vierailuesitykset Viikinsaaren kesäteatterissa 12.-14.6.2026.

Tapahtuu näinä aikoina, keväisen jäittenlähdön ja jouluviikkojen välillä. Tarinan hersyvä huumori on taitettu elämän pohjimmaisella haikeudella, komedian sävyt ovat syvästi suomalaisia. Keskiössä isä, jonka mieli niin helposti pahoittuu. Isän voinnista ja touhuista on alituiseen huolissaan hänen aikuinen poikansa.

Seija Holman dramatisointi pohjautuu Tuomas Kyrön teoksiin Mielensäpahoittaja, Mielensäpahoittaja ja ruskea kastike sekä Miniä.
​Mausteena käytetty myös kirjailijan Helsingin Sanomissa ilmestyneitä kolumneja.

Esityksen kesto on noin 2 h sisältäen väliajan.

*******

LAIVAMATKAT
Laivat Viikinsaareen lähtevät Laukontorin satamasta tasatunnein ja paluulaivat Viikinsaaresta aina puolelta. Matka kestää 20 minuuttia. Päiväesityksiin (klo 14) ehtii viimeistään klo 13 laivalla ja iltaesityksiin (klo 18) klo 17 laivalla. Tutustu aikatauluihin ja tarkista poikkeusaikataulut

LAIVALIPUT
Teatterilippu ei sisällä laivamatkaa Viikinsaareen ja takaisin. Laivaliput voit ostaa etukäteen Hopealinjojen verkkokaupasta/

ANNISKELUKATSOMO
Esityksissä on K18-anniskelualue katsomon oikeassa katsomolohkossa.
Anniskelualueella sijaitsevalle istumapaikalle voi viedä ennen esitystä ja väliajan aikana ostamansa juoman. Anniskelukatsomo on kielletty alle 18-vuotiailta.

RAVINTOLAPALVELUT
Viikinsaaren monipuoliset ravintolapalvelut palvelevat niin ennen esitystä kuin esityksen jälkeenkin! Tutustu Viikinsaaren monipuoliseen ravintolatarjontaan!

AVUSTAJA-  JA  RYHMÄLIPUT
Avustaja- ja ryhmähintaiset liput myynnissä ainoastaan teatterin omassa lipunmyynnissä, liput@kiertueteatteri.fi


Muokattu: 12.05.2026