Elolliset
Helsingin Kaupunginteatteri, Pieni näyttämö
Esittely:
Iida Turpeinen – WAUHAUS – Pipsa Lonka
ELOLLISET
”Stellerinmerilehmä, Stellers sjöko, Hydrodamalis gigas: Eläimistä ensimmäinen, joka pakotti ihmisen katsomaan itseään.”
Helsingissä, luonnontieteellisen museon näyttelysalissa seisoo stellerinmerilehmän luuranko. Matka sinne on kulkenut vuosisatojen halki ja maapallon poikki. Näiden luiden historiaan on kasautunut sarja hetkiä, joihin kietoutuu niin imperialismin kuin modernin luonnonsuojeluaatteen historia.
Elolliset kuljettaa katsojan erään tutkimusmatkan kautta sukupuuton käsitteen syntyhetkiin. Esitys piirtää esiin, miten länsimaiselle ihmiselle valkeni se musertava tosiasia, että voimme halutessamme pyyhkiä pois elävien kirjoista niin yksittäisiä elollisia kuin kokonaisia lajeja.
Näyttämöllä rakentuvan ja purkautuvan museon vitriinien kautta eteemme aukeaa näkymä aikojen taakse, missä kuudennen sukupuuttoaallon ensimmäiset väreet alkavat lyödä kaukaiselle rannalle. Elolliset katsoo kuudennen sukupuuttoaallon tapahtumista syyllistämättä, mutta vastuuta väistämättä.
Se tarkastelee hauskalla ja kaihoisalla katseella omaan älyynsä luottavaa ihmistä ja kuumeista oikean tiedon etsintää. Esitys saa kysymään mitä ovat ne käsitykset, joita meidän aikamme pitää ehdottoman varmoina ja luonnollisina, mutta jotka tulevat aikakaudet vielä osoittavat vääriksi?
Iida Turpeisen romaani Elolliset on kaikkien aikojen menestynein suomalainen esikoisromaani. Teos ilmestyi vuonna 2023 ja voitti Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinnon, oli ehdolla Finlandia-palkinnon saajaksi, ylsi New York Timesin historiallisen fiktion lukusuosituslistalle ja sen käännösoikeudet on tällä hetkellä myyty lähes 30 kielialueelle.
Romaanin on näyttämölle dramatisoinut Pipsa Lonka ja teoksen taiteellisesta suunnittelusta vastaa WAUHAUS-kollektiivi. WAUHAUS on Helsingistä käsin toimiva palkittu monitaiteinen kollektiivi, joka tunnetaan kokonaisvaltaisesta audiovisuaalisesta näyttämöestetiikastaan sekä jaetun tekijyyden toimintamalleistaan.
Rooleissa:
Rauno Ahonen, Noora Dadu, Heidi Herala,
Sanna-June Hyde, Unto Nuora, Mikko Paloniemi,
Justus Pienmunne, Aino Seppo, Alexander Wendelin
Kirjailija: Iida Turpeinen
Dramatisointi: Pipsa Lonka
Ohjaaja: Juni Klein
Dramaturgi: Ari-Pekka Lahti
Lavastus ja pukusuunnittelu: Laura Haapakangas
Valosuunnittelu: Erno Aaltonen
Äänisuunnittelu: Heidi Soidinsalo
Naamioinnin suunnittelu: Jaana Nykänen
Koreografi: Kauri Sorvari






