haku?paikkakunta=järvenpää&offset=2
‹ Takaisin Uusi haku
Time: 0.0012 Seconds\n

SAKARI KUKKO GMS

Malmitalo

SAKARI KUKKO GMS
Kohteen nimi: SAKARI KUKKO GMS
Osoite: Ala-Malmin tori 1, 00700 Helsinki
Tapahtuma-aika:
04.05.2018 - 04.05.2018

Katso kartta isompana

Esittely:

Sakari Kukko GMS 3.5.2018 klo 15.00

GMS:n afrokvartetin muusikot ovat Senegalissa syntyneitä mestarimuusikoita. He ovat soittaneet Sakari Kukon kanssa Humbalax-yhtyeessä. Sen moni-ilmeisyydestä saa oivan kuvan Paratiisi albumilta.

GMS-jousikvartettia johtaa Mikko-Ville Luolajan-Mikkola. Kaikissa merkittävissä suomalaisissa sinfoniaorkestereissa soittanut viulisti on viime vuosina suuntautunut vahvasti jazzilmaisuun.

GMS-työpajoja ideoi ja verkostoi musiikki- ja hyvinvointivisionääri Markku Salo. Musiikin lisäksi Global Messenger Service haluaa luoda vuoropuhelua eri kulttuureista tulevien ja uskontoja harjoittavien välille. Musiikki tuo suurempaa ymmärrystä, myötätuntoa ja iloa rikkaampaan yhteiseloon.
– Sakari Kukko ja Markku Salo

Sakari Kukko – piano, sopraanosaksofoni, huilu, sovitukset & yhtyeen johto, Meissa Niang – laulu ja lyömäsoittimet, Ismaila Sane – lyömäsoittimet ja laulu, Abdoullay Ndyaye – basso ja kitara, Ousseynou Mbaye – rumpusetti, Mikko-Ville Luolajan-Mikkola – 1. viulu, Teemu Eerola – 2. viulu, Maarit Holkko – alttoviulu ja Iida-Vilhelmiina Sinivalo – sello.

Kesto 1 h 15 min

Muokattu: 05.05.2018